Dromona Timbre Yard- Place Value
How can you count these quickly?
Grab a small handful of sticks from the woodyard.
Bundle them into groups of ten.
Go to your ‘worksite’ and use playdough to join them to build objects of your choice (i.e. house, table, chair).
Draw your object and write down the number of sticks you used.
How much does your building cost?
* What’s more economical, buying individually or in bundles. planks cost $1 and bundles cost $7?